Günümüzde birçok kişi sık sık tırnaklarının kırılmasından şikayet etmekte. Sık sık tırnak kırılması neden olur sorusunu merak edenlerin sayısı hiç de az değil. Bu yazımızda bu soruna mercek tutarak tırnak kırılmasına ne iyi gelir, tırnak kırılması hangi vitamin eksikliği sebebi ile yaşanır gibi sorulara yanıt vereceğiz.

Tırnak Kırılması Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Başlığı okuduğunuzda az da olsa gerilmiş olabilirsiniz fakat evet, sık sık tırnak kırılması da bir sağlık sorununu işaret edebilmektedir. Enfeksiyon, hormon dengesizlikleri, metabolizma ve solunum yolu hastalıklarında belirti olarak tırnak kırılmaları gözlenir. Bu durumların önüne geçmek adına dengeli ve içerisinde meyve-sebze yer alan öğünlere yönelmeniz gereklidir.

Tırnak Kırılmasına Ne İyi Gelir?

Yazının başında hangi vitamin eksikliği tırnak kırılmasına sebep olur gibi bir sorudan bahsetmiştik. Bu sorunun sorulmasının sebebini bu bölümde daha iyi anlayacaksınız. Tırnak kırılmasına iyi gelecek tüm önerilerimiz beslenme üzerine olacak.
Öneriler neden beslenme üzerine olacak sorusunu sorabilirsiniz? Hemen cevaplayalım; çünkü tırnak kırılması sebeplerinin başında yeteri kadar B12 vitamininin alınmaması gelir ve B12 vücudumuzda depolanmaz. Sadece gıda yolu ile alınabilmektedir

Ne Yapılmalı:

 • B vitamini için Balık, Yumurta, Et, Kuruyemiş, tam tahıllı gıdalara ve kuru baklagillere yönelmeli,
 • Kalsiyum, çinko, demir için süt ürünlerinin yanı sıra kereviz, badem ve yeşil yapraklı sebzeler tüketilmeli,
 • Doktor veya eczacınıza danışmadan vitamin veya ilaç takviyesinden uzak durulmalı,
 • Ani kilo kaybına yol açan diyetlerden uzak durulmalı.