Selülit, cilt yüzeyindeki portakal kabuğu görünümü gibi düzensiz çukurların oluştuğu bir dolaşım problemidir.

Selülit hem kadınlarda hem de erkeklerde görülen bir durum olsa bile yağ ve kasların farklı dağılımı sebebi ile kadınlar da daha sık rastlanmaktadır.

Selülit Neden Olur?

Selülit, genetik etkenler, sağlıksız beslenme, sigara, alkol, kafeinli içecekler, hormonal değişiklikler, yoğun tuz ve karbonhidrat kullanımı gibi nedenlerden kaynaklanır.

Ayrıca hareketsiz bir yaşam, şok diyetler ve çok dar kıyafetler giymekte selülite neden olur.

Selülit Kaç Yaşında Başlar?

14 yaş hormonların çalışmaya başladığı dönem olduğu için, selülitinde başlangıç zamanının bu yaşlar olduğu tespit edilmiştir.

Genellikle bacak ve kalça bölgesinde görüldüğü gibi karın ve kolda da selülit görülebilir.

Selülit 3 farklı seviyede derecelendirilmiştir.

  1. Derece Selülit : Hafif derecedeki selülitlerdir. Ayakta dururken görülmesede cilt sıkıştırıldığında gözle görülür.
  2. Derece Selülit : Yatarken görünmeyen fakat ayakta durunca ortaya çıkan selülitlerdir. Bacak ve kalçada çukurlu bir görüntüye sebep olur.
  3. Derece Selülit : Hem ayakta hem yatarken gözle görülen daha derin çukurlara sahip olan selülitlerdir.

Selülit Tedavisi ve Yöntemleri

-Mezoterapi ile selülit tedavisi

En çok tercih edilen tedavi yöntemidir. Cildin mezoderm tabakasına çok minik iğne uçları ile çok az miktarda enjeksiyon uygulanır. Seanslar  30-40 dakika sürer. En az beş gün ara ile yapılır ve en iyi sonucu alabilmek için on seans olmalıdır.

-Akustik dalga tedavisi

Cilde kaybettiği elastikiyetini kazandırmak için, selülitli bölgelerdeki bağ dokusunu titreştirmeyi ve kolajen üretimini artırmayı amaçlar. Sonuçları bir kaç seans sonrasında gözle görülebilir.

-Ultrason ile selülit tedavisi

Karın ve uyluktaki yağları azaltmak için ses dalgaları kullanılır. 2-3 ay süren tedavide herhangi bir cerrahi işlem söz konusu değildir.

-Vakum terapi ile selülit tedavisi

Vakum terapi ile cilt altında selülite neden olan sert bantlar minik bıçaklar içeren bir cihazla parçalanır. En iyi sonucu almak üç yılı bulabilir.

-Endormoloji ile selülit tedavisi

Endormoloji tedavisinde selülitli bölgeye masaj yapılır. Vakum tedavisine benzer bir tedavidir. Ciltte geçici morarmalara neden olabilir. Tedavinin başarılı olabilmesi için 12 ay sürebilecek seanslara gerek duyulur.

-Karboksiterapi ile selülit tedavisi

Cildin alt tabakasına kan akışını hızlandırmak için karbondioksit eklenir. 7 ile 10 seans sonrasında selülit görünümünde azalma olur.

-Mycode selülit tedavisi

Mycode, içerisindeki organik silikon, hyalüronik asit ve E vitaminleri cildin hacmini artırır. Ve kırışıklık doldurucu özelliği sayesinde selülit tedavisinde en güvenilir yöntemlerden biridir.

-Lazerle selülit tedavisi

İnfrared ışık enerjisi ile kullanılır. Yapısı bozulmuş, genişlemiş yada şişmiş yağ hücrelerine çalışılarak geçirgen bir hale getirilir. Sonrasında diode lazer sistemi ile parçalanan yağ dokuları sıvı hale getirilerek tedavi sonuçlanır.