Diyete Yardımcı Yiyecekler

Kilo vermek, diyet yapmak, az yemek yaz boyunca en çok duyduğumuz ve konuştuğumuz konular oldu. Az veya çok, çoğunuz diyet yapmayı denemişsinizdir bu dönemlerde de pek çok doğru bildiğiniz yanlış bilgilerin farkına varmışsınızdır. Yanlış bilgileri elemek adına diyete yardımcı yiyecekleri ayrıntılı inceleyelim istedim.

Süt ve Yoğurt: Diyetinizde size yardımcı olacak en lezzetli yiyecek yoğurttur. Yoğurt yoğun protein içeriği sayesinde midede daha uzun süre kalarak, karbonhidratlara göre çok daha uzun süre tokluk sağlar. Kan şekerinin çok daha yavaş düşmesini sağlar böylece tatlı krizlerinizin önüne geçer. En önemlisi, çalışmalar süt ve süt ürünlerinin bel çevresindeki yağları yakmada oldukça etkili olduğunu kanıtlamıştır. Her öğünde yemek yanında 1 kase az yağlı yoğurt ve gece yatmadan önce içeceğiniz 1 bardak süt diyetinizi kolaylaştıracaktır.

Tarçın: Diyetteki en büyük sorun zaman zaman yaşanan tatlı krizleridir. Bu krizle sizi diyetten vazgeçmeye kadar götürebilir. Araştırmalar tarçının kan şekerini düzenlemede önemli etkileri olduğunu göstermiştir. Gece içtiğiniz sütün içine atacağınız tarçın mucizevi şekilde tatlı isteğinizi baskılayacaktır. Ayraca anlık tatlı istekleriniz sırasında 1 bardak suyun içine 1 çay kaşığı kadar tarçın atıp içmenizi tavsiye ederim. Kahve, çay, yoğurt ile de tüketilebilir.

Acı Biber: İçeriğindeki kapsaisin sayesinde vücuttaki toksin maddelerin ve yağların hızla dışarı atılmasını sağlar. Diyet sırasında acı biber tüketerek vücut direncinizi arttırabilir aynı zamanda daha fazla enerji harcanmasını sağlayabilirsiniz.

Kahve: En sevdiğiniz içeceğin size kilo verdiriyor olması kulağa oldukça hoş geliyor olmalı. Kafein metabolizmayı hızlandırıcı etkisi sayesinde kilo vermenize yardımcı oluyor. Kahvenizi krema ve şeker eklemeden tüketirseniz kilo veriminizi hızlandıracaktır.

Yeşil Çay: Pek çok çalışma yeşil çayın bel çevresi yağlarını yakmada etkili olduğunu göstermektedir. içeriğindeki kateşin sayesinde metabolizmayı hızlandırır. Yeşil çayın günde 3 fincan sıcak şekilde içilmelisiniz.

Acı Çehre: Diyet sırasında yaşanan bağırsak tembelliklerinin önüne geçmek üzere acı çehre kullanılabilir. Uzun süreli kullanılmaması gerekir.

Orman Meyveleri: Yaban mersini, çilek, frambuaz gibi meyveler tatlı olmaları sayesinde diyette tatlı ihtiyacınızı karşılayabilir. Yoğurtun içerisine yabanmersini ve çilek doğrayıp buzlukta biraz bekleterek harika bir dondurma yapabilirsiniz.

Yumurta: Sabah kahvaltınıza ekleyeceğiniz 1 yumurta sizi çok uzun süre tok tutacaktır. Karbonhidrat ağırlıklı bir kahvaltı yerine protein ağırlıklı bir kahvaltı yapmak uzun tokluk hissinin yanında sindirim sırasında daha fazla enerji harcanmasını sağlar.

Elma sirkesi: Etkinliği kanıtlanmış yağ yakıcı bir diğer yardımcımız da sirkedir. Salatalarınıza kremalı soslar yerine sirke, zeytinyağı veya nar ekşisi gibi soslar kullanırsanız diyetinizin etkinliğini büyük oranda arttırırsınız.

Yağsız Patlamış Mısır: Diyet sırasında en çok sizi zorlayan noktalardan biri de sürekli bir şeyler atıştırma ihtiyacıdır. Bu zamanlarda düşük kalorili ve fazla miktarda tüketebileceğiniz yağsız patlatılmış bir kase dolusu mısır hayat kurtarıcı olacaktır.

Yağsız et: Proteinin tokluk sağlayıcı etkisi diyetlerin vazgeçilmezidir. Lezzetli bir ızgara bonfile sizi hem uzun süre tok tutar hem de sindirimi sırasında yüksek enerji harcayarak zayıflamanıza yardımcı olur. Aynı şekilde yağsız pişirilmiş balık ve tavukta aynı işi görebilir.